Gegužės 6-12 d. jau penktą kartą organizuojama JT saugaus eismo savaitė. Šiais metais ją lydės šūkis #SpeakUp (#Prabilk).
Kodėl #Prabilk? Šios savaitės tikslas - reikalauti ryžtingai atstovauti saugumui keliuose visame pasaulyje. Tai galima padaryti kuriant lyderystės pavyzdžius kelių eismo saugume ir įpareigojant sprendimus priimančius asmenis imtis veiksmų saugumo keliuose srityje.
Kas gali būti lyderis? Iš esmės – bet kas. Tai bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos, parlamentas, savivaldybės, privatus sektorius, mokyklos, policija, skubios pagalbos tarnybos, tarptautinės organizacijos. Čia svarbiausia, kad suinteresuoti piliečiai atkreiptų dėmesį į konkrečias rizikas, susijusias su keliais, pristatytų jas bendruomenių lyderiams reikalaudami konkrečių priemonių joms spręsti. Parlamento nariai gali: užtikrinti pakankamą kelių saugumo finansavimą atitinkamai skirstant biudžetą priimti įstatymus, kuriais nustatomas kelių saugumo finansavimas, arba dalį mokesčių nukreipti kelių saugumui finansuoti ginti saugaus eismo sistemos požiūrį
Kodėl tai svarbu man? Todėl, kad kasmet kelių eismo įvykiuose žūsta 1,35 milijono žmonių. Kelių eismo įvykiai yra pagrindinė žūčių priežastis tarp vaikų ir jaunimo nuo 5 iki 29 metų. O mes visi vienaip ar kitaip esame eismo dalyviai. Pėstieji, vairuotojai, dviratininkai ar keleiviai. Lietuvos kelių policijos duomenimis 2018 metais Lietuvoje eismo įvykių metu žuvo 61 vairuotojas, 68 pėstieji ir 31 keleivis, buvo sužeisti 1398 vairuotojai, 902 pėstieji ir 1124 keleiviai.
Kaip galiu įsitraukti? Tu gali prabilti. Tai padaryti gali www.unroadsafetyweek.org trimis paprastais žingniais:
Pirmas žingsnis: ĮVERTINKITE SAVO KELIONĘ
Antras žingsnis: UŽFIKSUOKITE SAVO REIKALAVIMUS
Trečias žingsnis: PARAGINKITE SPRENDIMŲ PRIĖMĖJUS
Užtikrinkite, kad atsakingi asmenys pasižadėtų padaryti kelionę saugią, ir paskelbkite savo reikalavimus: www.unroadsafetyweek.org

Mūsų #SpeakUp iniciatyvos savaitės metu
Priemonių rinkinys padėsiantis #Prabilti
Sveiki, kelių saugumo lyderiai!
Ar nusprendėte prabilti? Puiki naujiena! Mes norėtume išgirsti, ką turite pasakyti! Šis priemonių rinkinys atskleis 4 žingsnius, kuriais galite prisidėti.
- 1 žingsnis įvertinkite savo kelionę
- 2 žingsnis įrašykite savo reikalavimus
- 3 žingsnis skatinkite sprendimų priėmėjus pasižadėti
- 4 žingsnis registruokite savo pastangas
Padėkos:
Šis priemonių rinkinys buvo parengtas remiant YOURS – Youth for Road Safety ir jame panaudotos AIP fondo, Ali Zayerzadeh, Avoid Accident, FCCLA ir TRAX nuotraukos.
PSO darbuotojai ir NGO kelių sąjungos atstovai peržiūrėjo kelių eismo saugumo rinkinį.

Mes kasdien keliaujame pasaulio keliais. Savo kelionių metu, kaip pėstieji, dviratininkai, motociklininkai, automobilių vairuotojai arba keleiviai, mes visi patiriame tam tikras grėsmes. Kuri jūsų kelionės dalis verčia jus jaustis ypač nesaugiai? Kodėl jums apie tai neprabilus? Jūsų balsas svarbus.
Pirmas žingsnis yra įvertinti savo kasdienines keliones ir identifikuoti grėsmes, su kuriomis susiduriame. Suprantame, kad jų gali būti ne viena, todėl prašome išrinkti pačią svarbiausią. Pavyzdžiui: yra nesaugu eitiMano kelionėje:
- Yra nesaugu eiti
- Nesaugu važiuoti dviračiu
- Yra nesaugu vairuoti motociklą
- Nesaugu vairuoti automobilį
- Nesaugu pasiekti mokyklą
- Vairuotojai viršyja greitį
- Motociklininkai nedėvi šalmų
- Transporto priemonės neaprūpintos saugumo įranga
- Vairuotojai ar keleiviai neprisisega saugos diržų
- Vaikai vežami nenaudojant automobilinių kėdučių
- Vairuotojai vairuoja neblaivūs
- Ne visada galiu matyti arba būti matomas
- Nesaugu naudotis viešuoju transportu
- Avarijos atveju nebūčiau išgelbėtas
- Kita
Nufotografuokite savo grėsmę
Galite fotografuoti arba filmuoti akimirkas iš savo kasdieninių kelionių bei dalintis jomis socialiniuose tinkluose su grotažyme #SpeakUp! Prisiminkite: saugumas fotografuojant yra svarbiausia. Įsitikinkite, kad esate matomi kitiems eismo dalyviams ir niekuomet nestumkite savęs ar kitų į pavojų.Nuotraukų pavyzdžiai:
Nuotrauka apačioje kairėje vaizduoja grėsmę Kenijoje. Nuotrauka dešinėje rodo grėsmę Vietname.

Įvertinus savo kelionę ir pasirinkus grėsmę, kviečiame pasižymėti savo reikalavimus atitinkamiems sprendimų priėmėjams (tiems, kurie yra tiesiogiai susiję su galimybe padaryti jūsų kelionę saugią). Sunku nuspręsti, kam adresuoti savo pastebėjimus? Aplankykite svetainę https://www.grsproadsafety.org/wp-content/uploads/1300400-GRSP-5-Political-Mapping-How-to-Guide-WEB.pdf
Ar norėtumėte, kad automobiliai sumažintų greitį konkrečioje gatvėje? Ar norėtumėte, kad esama infrastruktūra būtų pagerinta: atsirastų pėsčiųjų perėja, arba atskirta dviračių juosta. Galbūt jūsų automobilyje nėra saugos diržų ir norėtumėte juos įrengti? Prabilkite, leiskite mums žinoti.Aš reikalauju:
- Kad apribotumėte greitį mano kelyje
- Kad imtumėtės veiksmų kelių saugume
- Kad patobulintumėte esančią infrastruktūrą
- Kad patobulintumėte viešąjį transportą
- Kad patobulintumėte transporto priemonių saugumo įrangą
- Kad sugriežtintumėte eismo įstatymus
- Kad patobulintumėte pagalbą po nelaimingų atsitikimų
Mobilizuokimės!
Kai išdėstėte savo reikalavimus, pradėkite kviesti kitus prisijungti. Sukurkite pteticiją ir surinkite parašus, diskusijoms įrenkite pakylą savo gatvėje, arba pasidarykite asmenukes su grotažyme #safies. Kartu mes daug stipresni!
Sukurkite peticiją
Kartu mes turime daugiau jėgos, nei po vieną. Susisiekite su savo bendruomene, įtikinkite juos, apie identifikuotą grėsmę. Štai kelios idėjos:- Įrenkite diskusijų pakylą savo gatvėje prie grėsmės, kurią identifikavote (žinoma, ten kur būtųmėte saugūs). Informuokite visuomenę apie pavojų, iškomunikuokite savo reikalavimus ir gaukite jų paramą.
- Sukurkite peticiją ir kaimynystėje surinkite parašus.
- Paprašykite žmonių padaryti asmenukių su įrodymais apie pavojų naudojant grotažymę #safie (jas galima panaudoti socialinėje medijoje). Taip jie gali isreišti savo pritarimą jūsų idėjoms.
Pavyzdinė peticijos forma

#SpeakUp (prabilkite) ir pasidarykite Teksto Burbulą #Safie (asmenukei)!
- Atsisiųskite ženklą, iškirpkite jį ir pasidarykite rankeną.
- Užrašykite savo reikalavimus.
- Pasidarykite #Safie (ten, kur įvardyjate savo grėsmę)
- Pasidalinkite socialinėje medijoje su grotažymėmis #SpeakUp ir #Safie


Galite atsisiųsti reikalavimų lenteles ir greitai pasidaryti rankenas iš šablonų.


Taigi jūs įvertinote savo kelionę ir įvardyjote grėsmę. Puiku! Tačiau tai turės reikšmės tik tuomet, jeigu jūsų pastangos pasieks sprendimų priėmėjus.
Kartu galma rasti sprendimus į kasdien jus lydinčias grėsmes kelyje.Nuoroda į reikalavimo formą

REGISTRUOKITĖS |
Jūs įvertinote savo kelionę, pasirinkote pagrindinę grėsmę ir įamžinote savo reikalavimus. Mobilizavote rėmėjus ir greičiausiai jau pasikalbėjote su sprendimų priėmėjais, kurie turi galią padėti jums spręsti kelionės problemas.
Mes norėtume žinoti apie visą jūsų atliktą svarbų darbą. Dėl šios priežasties, mes suteikiame galimybę dalintis savo veikla mūsų svetainėje.- Eikite į unroadsafetyweek.org/register ir leiskite mums sužinoti apie savo pasiekimus.
- Jūs galite kartą užpildyti formą tam, kad užtikrintumėte, kad visa informacija vienoje vietoje. Tai užtuks tik 10 minučių jūsų brangaus laiko.
- Užtruks apie 5 darbo dienas mums įvertinti jūsų darbą ir įkeliti jį į žiniatinklį.
- Jūsų informacija bus rodoma virtualiame žemėlapyje ir pažymėta smeigtuku. Jį paspaudus bus galima matyti daugiau apie jūsų projektą.
- Jeigu įkėlus informaciją dar kažką nurosite pakeisti, rašykite adresu info@unroadsafetyweek.org su savo vardu ir užklausos data.